W Mini Clinic zabiegi operacyjne w znieczuleniu ogólnym przeprowadzamy najczęściej w trybie chirurgii jednego dnia w szpitalach, w których nasi lekarze mają podpisane umowy o wykonywaniu świadczeń medycznych. Pacjent po uprzedniej kwalifikacji zgłasza się do wyznaczonego szpitala najczęściej o godz. 7 rano na czczo z wynikami wcześniej zleconych badań laboratoryjnych. W przypadku operacji dzieci konieczna jest obecność obojga rodziców w celu podpisania zgody na zabieg. Dziecku przez cały pobyt w szpitalu może towarzyszyć jeden z rodziców (z wyjątkiem sali operacyjnej). Zabieg w zależności od typu trwa od 20 do 60 min. Chory po zabiegu, jeżeli nie obserwujemy powikłań, wraca do domu zwykle po 24 godzinach od przyjęcia.
Zabiegi operacyjne migdałka gardłowego (trzeciego migdałka) i migdałków podniebiennych
I. Usunięcie migdałka gardłowego – Adenotomia
Adenotomia jest zabiegiem polegającym na usunięciu adenotomem przerośniętego migdałka gardłowego (trzeciego migdałka). Krwawienie zwykle ustępuje samoistnie. Zabieg przeprowadza się głównie u dzieci. U dorosłych ze względu na samoistną inwolucję migdałka gardłowego wyżej wymieniony zabieg nie jest zwykle wykonywany. Znieczulenie ogólne jest preferowaną obecnie metodą. Znieczulenie ogólne umożliwia lepszy wgląd w pole operacyjne oraz kontrolę krwawienia, ogranicza również stres operowanego dziecka, zapobiega aspiracji krwi oraz fragmentów usuniętej tkanki do dróg oddechowych.
Wskazanie do zabiegu adenotomii:
utrudnione oddychanie przez nos, nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, chrapanie, zespół bezdechu sennego, wysiękowe zapalenie ucha środkowego, wada zgryzu.
Zalecenia po zabiegu adenotomii:
ograniczyć przyjmowanie pokarmów i napojów w pierwszych godzinach po zabiegu, w razie zatkanego nosa stosować w pierwszych dniach po zabiegu krople nawilżające i obkurczające do nosa, ograniczyć przyjmowanie gorących, pikantnych lub kwaśnych pokarmów, dieta w pierwszych dniach po zabiegu powinna być półpłynna, przez kolejne 5-7 dni wysiłek fizyczny jest niewskazany, zaleca się ograniczenie kontaktów z innymi osobami celem zmniejszenia ryzyka infekcji.
II. Usunięcie migdałka gardłowego i nacięcie błony bębenkowej - Adenotomia z paracentezą
Jest to zabieg polegający na usunięciu adenotomem przerośniętego migdałka gardłowego (tzw. trzeci migdał). Krwawienie zwykle ustępuje samoistnie. Przerośnięty migdałek gardłowy może być również przyczyną wysiękowego zapalenia ucha. Struktury te są połączone ze sobą za pomocą trąbki Eustachiusza. Przerośnięte masy migdałka uciskając i blokując ją, są przyczyną przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Potwierdzając tę diagnozę, konieczne jest wykonanie adenotomii - usunięciu (ścięciu) adenotomem przerośniętego migdałka gardłowego oraz paracentezy – nakłucia błony bębenkowej celem usunięcia patologicznej wydzieliny zalegającej w uchu środkowym. Zabieg ten wykonuje się przez kanał słuchowy zewnętrzny za pomocą specjalnego ostrego myringotomu. Adenotomię z paracentezą wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.
Wskazanie do zabiegu adenotomii z paracentezą:
wysiękowe zapalenie ucha środkowego nie poddające się leczeniu zachowawczemu, utrudnione oddychanie przez nos, nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, chrapanie, zespół bezdechu sennego, wada zgryzu.
Zalecenia po zabiegu adenotomii z paracentezą:
ograniczenie wysiłku fizycznego przez 5-7 dni, w razie zatkanego nosa stosować w pierwszych dniach po zabiegu krople nawilżające i obkurczające do nosa, unikanie przebywania w miejscach o bardzo wysokiej temperaturze otoczenia (np. gorące kąpiele, przebywanie na słońcu w upalne dni), spożywanie lekkiej, płynnej lub półpłynnej diety w pierwszych dniach po zabiegu, rezygnacja z gorących, pikantnych, kwaśnych potraw w pierwszych dniach po zabiegu, kąpiel nie jest przeciwwskazana, ale należy ograniczyć zanurzanie głowy i zamoczenia uszu.
III. Usunięcie migdałków podniebiennych - Tonsillektomia
Tonsillektomia jest zabiegiem laryngologicznym polegającym na usunięciu (wyłuszczeniu) migdałków podniebiennych. Najczęściej wykonywany u dorosłych w znieczuleniu ogólnym. Okolicę migdałka ostrzykujemy lekiem znieczulającym i po nacięciu błony śluzowej oddzielamy od otaczających tkanek migdałek podniebienny wraz z torebką i ścinamy go specjalnym narzędziem zwanym pętlą, bez naruszania ciągłości łuków podniebiennych.
Wskazanie do zabiegu tonsillektomii:
przewlekłe zapalenie migdałków i gardła, nawracające anginy, uporczywe chrapanie, przebycie ropnia okołomigdałkowego, objawy ogólnoustrojowe spowodowane infekcją toczącą się w migdałkach (choroba reumatyczna, zapalenie nerek, posocznica występująca po anginie), podejrzenie nowotworu złośliwego migdałka,
Zalecenia po zabiegu tonsillektomii:
stosować antybiotykoterapia przez 5-7 dni, stosowanie środków przeciwbólowych według zaleceń lekarza, regularne kontrole u lekarza w celu obserwacji rany pooperacyjnej, dieta papkowata, półpłynna w pierwszych dniach po zabiegu, ograniczenie gorących, pikantnych, kwaśnych potraw w pierwszych dniach po zabiegu, wypoczynek, ograniczenie wysiłku fizycznego,
IV. Usunięcie migdałka gardłowego i przycięcie migdałków podniebiennych – Adenotonsillotomia
Jest to zabieg chirurgii laryngologicznej polegający na jednoczesnym usunięciu lub ścięciu nadmiernej ilości tkanki limfatycznej migdałka gardłowego (trzeciego migdałka) i jednoczesnym podcięciu migdałków podniebiennych. W ten sposób zmniejszamy ich masę o około 30-60%. Operacja jest wykonywana, technikami diatermii radiofalowej.
Wskazanie do zabiegu adenotonsillotomii:
stwierdzenie istotnego przerostu migdałków przez lekarza specjalistę, przewlekłe / nawracające zapalenie górnych dróg oddechowych, uporczywe chrapanie, bezdechy senne, problemy ze snem, gapowaty wyraz twarzy, wada zgryzu.
Zalecenia po zabiegu adenotonsillotomii:
ograniczyć przyjmowanie pokarmów i napojów w pierwszych godzinach po zabiegu, stosować antybiotyk przez 5-7 dni, w razie zatkanego nosa stosować w pierwszych dniach po zabiegu krople nawilżające i obkurczające do nosa, przyjmowanie środków przeciwbólowych w razie potrzeby, unikanie przebywania w miejscach o bardzo wysokiej temperaturze otoczenia (np. gorące kąpiele, przebywanie na słońcu w upalne dni), spożywanie lekkiej, płynnej lub półpłynnej diety w pierwszych dniach po zabiegu, rezygnacja z gorących, pikantnych, kwaśnych potraw w pierwszych dniach po zabiegu,
Zapraszamy do rejestracji w Mini Clinic (Tel. 790 759 759). Oferujemy kompleksowe konsultacje, diagnostykę i zabiegi operacyjne z dziedziny otolaryngologii, między innymi przeprowadzamy zabiegi adenotomii, adenotomii z paracentezą, tonsillektomii i adenotonsillotomii.