MiniClinic - konsultacje laryngologiczne dzieci i dorosłych

Leczenie skrzywienia przegrody nosowej


Skrzywiona przegroda nosowa

Jama nosowa spełnia kluczową rolę w bardzo ważnym dla życia każdego człowieka procesie oddychania, oczyszcza oraz ogrzewa wdychane powietrze zanim dotrze do płuc. Jeżeli posiadamy skrzywienie przegrody nosowej, cały ten proces zostaje w mniejszym lub większym stopniu utrudniony, sprawia to iż oddychanie przez nos przebiega w sposób nienaturalny. Najczęstszą dolegliwością wynikającą ze skrzywienia przegrody nosowej jest zmniejszona przepustowość wdychanego przez nos powietrza, co może prowadzić do niedotlenienia organizmu, powodować zawroty i bóle głowy, częste poczucie zmęczenia oraz wymuszone oddychanie przez jamę ustną, co może prowadzić do chrapania.

Skrzywiona przegroda nosowa to stan, w którym kość i chrząstka, które dzielą nos na pół są skrzywione, co powoduje, że jeden kanał nosowy jest mniejszy. Jeśli skrzywienie jest dość duże, oddychanie przez nos może być utrudnione. Większość ludzi naturalnie ma pewne odchylenia, tylko osoby z poważnymi odchyleniami skrzywienia wymagają leczenia.

Dolegliwości towarzyszące skrzywieniu przegrody nosowej:

trudność w oddychaniu przez nos, bóle głowy, irytujące uczucie zatkania jamy nosowej, poczucie zmęczenia (wynikające z niedotlenienia organizmu), chrapanie, bezdech senny, oddychanie przez jamę ustną w czasie snu, krwawienia z nosa, zniekształcona mowa (tzw. mowa nosowa), częste pobudki nocne,
Leczenie skrzywienia przegrody nosowej w Rzeszowie

Skąd bierze się problem skrzywienia przegrody nosowej?

Dla większości ludzi, problem skrzywionej przegrody nosowej jest przypadłością wrodzoną. Mniejsze skrzywienia przegrody nosowej są często nie rozpoznawane, zwłaszcza jeżeli nie powodują zauważalnych trudności w oddychaniu przez jamę nosową. W niektórych przypadkach omawiany problem może się pojawić w skutek fizycznego urazu nosa w wyniku wypadku, bójki czy uprawianego sportu.

Jak diagnozuje się skrzywienie przegrody nosowej?

Diagnozowanie wykonywane jest przez lekarza po uprzednim umówieniu się na wizytę. Zazwyczaj przeprowadza się badanie z wykorzystaniem endoskopu do nosa (długiej rurki z jasnym światłem na jej końcu), aby móc zajrzeć dostatecznie daleko do jamy nosowej co pozwoli dokonać pewniejszej oceny. Zdarza się, że objawy, które by wskazywały na przypadek skrzywienia przegrody nosowej są spowodowane innymi wadami strukturalnymi wewnątrz nosa, alergią lub przewlekłym zapaleniem zatok. W rzadkich przypadkach krwawienie połączone z niedrożnością nosa mogą być objawami guza.

Leczenie skrzywionej przegrody nosowej

Często zastosowanie odpowiednich leków może wystarczyć aby trudności z oddychaniem znikły. Stosuje się leki zmniejszające przekrwienie, leki przeciwhistaminowe, spraye kortykosteroidowe do nosa. Gdy okaże się, że leki nie pomagają, może być konieczna operacja znana jako septoplastyka. Wykonuje się ją w celu wyprostowania przegrody nosowej. Operacja przegrody nosowej jest zazwyczaj w całości bezpieczna, ale istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia powikłań takich jak krwawienia z nosa, infekcja, drętwienie nosa lub przednich zębów.
Septoplastyka w Rzeszowie - Mini Clinic

Septoplastyka - jak jest przeprowadzana?

Septoplastyka jest zabiegiem zwykle wykonywanym w warunkach ambulatoryjnych, więc większość pacjentów wraca do domu w dniu przeprowadzenia zabiegu lub na drugi dzień. Pacjent poddawany jest znieczuleniu ogólnemu i śpi podczas przeprowadzanego zabiegu. Rzadko stosowaną opcją jest znieczulenie miejscowe, które znieczula część ciała przeznaczoną do zabiegu chirurgicznego.

Zabieg odbywa się w całości wewnątrz nosa, co oznacza, iż nie powstają żadne widoczne blizny. Lekarz nacina ścianę po jednej stronie nosa i unosi lub usuwa błonę śluzową, (cienką błonę, która zakrywa i chroni przegrodę). Pozwala to lekarzowi dokonać plastyki kości i chrząstki przegrody. Czasami części kości i chrząstki są usuwane, a następnie przekształcane i repozycjonowane. Następnie błonę śluzową ponownie umieszcza się nad przegrodą. Cały zabieg kończy się zazwyczaj po około 40 do 80 minutach.

W fazie końcowej zabiegu lekarz umieszcza wewnątrz jam nosowych szyny lub miękkie wypełnienie, aby w procesie gojenia utrzymać tkankę nosową na miejscu oraz zapobiec krwotokom z nosa i tworzeniu się blizny. Zazwyczaj szyny są usuwane w ciągu jednego lub dwóch tygodni po zabiegu, a tamponadę pooperacyjną utrzymuje się w nosie od 24 do 36 godzin.


Jeżeli dolegają Ci trudności z oddychaniem przez nos, nie zwlekaj i odwiedź Mini Clinic, aby raz na zawsze zażegnać problemem i zwiększyć swój komfort życia.

Klinika laryngologiczna w Rzeszowie.Wieloletni zespół doświadczonych lekarzy z zakresu laryngologii.Posiadamy specjalistyczny sprzęt medyczny renomowanych firm.