Powrót

Badania diagnostyczne

Zachowujac najwyższe standardy medyczne wykonujemy zaawansowane badania diagnostyczne z wykorzystaniem sprzetu medycznego renomowanych firm. Dzieki temu konsultacja w Mini Clinic ma charakter kompleksowy.

Badanie endoskopowe powinno być podstawa każdej solidnej konsultacji laryngologicznej u pacjenta z problemami ze strony górnych dróg oddechowych.

Pozwala na wnikliwe obejrzenie wnętrza jam nosa, nosogardła, gardła dolnego, krtani oraz początkowego odcinka tchawicy. Jego wielką zaletą w odniesieniu do badania z użyciem tradycyjnych instrumentów laryngologicznych jest znacznie większa precyzja zarówno w zakresie oceny morfologicznej jak i czynnościowej powyższych okolic. Badanie endoskopowe powinno być podstawa każdej solidnej konsultacji laryngologicznej u pacjenta z problemami ze strony górnych dróg oddechowych Badanie przeprowadza się przy użyciu cienkiego, giętkiego lub sztywnego endoskopu wprowadzanego przez nozdrza i/lub jamę ustną. W zależności od potrzeby błony śluzowe nosa oraz gardła, przed badaniem można znieczulić lekami w postaci sprayu lub żelu/ maści.

Endoskopowe badanie migdałka gardłowego u dzieci

Endoskopowe badanie migdałka gardłowego u dziecka jest jedyną metodą diagnostyczną pozwalającą na jednoznaczne określenie wielkości i struktury migdałka gardłowego, nazywanego również trzecim migdałkiem. Dodatkowo podczas badania oceniany jest również stan błony śluzowej jam nosa oraz drożność i funkcja ujść gardłowych trąbek słuchowych (Eustachiusza). Głównym wskazaniem do przeprowadzenia badania są objawy niedrożności nosa, dłużej utrzymujący się katar, zaburzenia oddychania w trakcie snu, problemy ze słuchem, nawracające zapalenia ucha środkowego, wysiękowe zapalenie ucha środkowego, wady wymowy oraz wady zgryzu. Badanie przeprowadza się przy użyciu cienkiego (poniżej 3mm), giętkiego endoskopu wprowadzanego przez nozdrza. W zależności od potrzeby błonę śluzową nosa przed badaniem można znieczulić lekami w postaci sprayu lub żelu/ maści

U dzieci zaleca się:

  • Bycie na czczo ok 1-2 godziny aby zmniejszyć ryzyko odruchów wymiotnych.
  • Na 15 min przed badaniem należy podać dziecku krople obkurczające do nosa (np. Nasivin, Thisine itp)
  • Dziecko powinno być bez intensywnego kataru (katar utrudnia lub uniemożliwia oglądanie struktur gardła).
  • Najlepiej badanie wykonać ok 2 tyg po infekcji (w trakcie infekcji, występuje obrzęk i  nie będzie możliwa dokładna ocena).

Audiometria tonalna

Audiometria tonalna popularnie określana jako „badanie słuchu”. Umożliwia określenie wielkości i rodzaju ubytku słuchu. Dzięki niej lekarz może wstępnie ocenić czy powodem niedosłuchu jest dysfunkcja ucha zewnętrznego, środkowego, wewnętrznego lub dalszych odcinków drogi słuchowej. Przez słuchawki badany słyszy dźwięki o określonej częstotliwości (tj. wysokość tonu) i natężeniu (tj. głośności).  

Badanie przeprowadza się zarówno na drodze przewodnictwa powietrznego (dźwięki podawane przez słuchawki zakładane na uszach Pacjenta), jak i przewodnictwa kostnego (dźwięki podawane za pomocą słuchawki kostnej zakładanej za uchem badanego). Celem badania jest ustalenie progu słuchu, tj. minimalnego natężenia dźwięku, które słyszy Pacjent. Wynikiem badania jest wykres audiogram z krzywą progową słyszenia dla przewodnictwa powietrznego i kostnego. Jest to jedno z prostszych i najczęściej wykonywanych badań słuchu, dostarczające cennych informacji na temat narządu słuchu. Nie jest wymagane specjalne przygotowanie Pacjenta do badania. Badania nie udaje się przeprowadzi u małych dzieci.

Audiometria impedancyjna

Obejmuje tympanometrię uzupełnioną o pomiar odruchów z mięśnia strzemiączkowego, który jest najmniejszym mięśniem człowieka i znajduje się w uchu środkowym. Pomiaru odruchu dokonuje się ipsi- i kontralateralnie. Badanie wykonuje się przy użyciu specjalnego urządzenia z sondą przykładaną do ucha pacjenta. Audiometria impedancyjna jest podobnie jak sama tympanometria badaniem nieinwazyjnym, obiektywnym i niewymagającym aktywnego udziału osoby badanej. Pozwala na określenie lokalizacji uszkodzenia drogi słuchowej, może być wykorzystywana do wyznaczenia progu słyszenia lub również w czynnościowej ocenie uszkodzeń nerwu twarzowego.

Tympanometria

Jest nieinwazyjnym badaniem, polegającym na ocenie ruchomości (podatności) błony bębenkowej.   Pozwala to na określenie stanu ucha środkowego. Badanie ma szczególną przydatność u dzieci, u których stosunkowo często dochodzi do dysfunkcji trąbki słuchowej/ ucha środkowego. Jednocześnie jego przeprowadzenie nie wymaga aktywnej współpracy ze strony badanego.   Badanie wykonuje się przy użyciu specjalnego urządzenia z sondą przykładaną do ucha pacjenta

Tympanometria to bezinwazyjne i bezbolesne badanie ucha śodkowego, polegające na ocenie ruchomości (podatności) błony bębenkowej. Dzięki niemu możliwa jest natychmiastowa ocena kondycji ucha środkowego. Tympanometrię można wykona u wszystkich dzieci, bez względu na wiek. Dzięki temu badaniu rozpoznanie patologii, takich jak wysiękowe zapalenie ucha, czy upośledzenie funkcji trąbki słuchowej jest dużo łatwiejsze i szybsze.  Badanie polega na wprowadzeniu do ucha Pacjenta specjalnej gumowej oliwki. Podczas badania rejestrowane są zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym, które powodują wychylenia błony bębenkowej. Nieprawidłowości w wychyleniach rejestrowane są przez tympanometr, bez konieczności współpracy z Pacjentem. Badanie trwa około 5 minut, a po jego zakończeniu Pacjent otrzymuje wydruk z wynikiem badania.

KontaktMini Clinic

Mała klinika specjalistyczna

Litewska 4b/10, 35-330 Rzeszówtel. 790 759 759

e-mail: rejestracja.miniclinic@gmail.comGodziny przyjęć:

PON: 14:00 - 16:00

Jak do nas trafić?

Umów wizytę